ACCESS CONSCIOUSNESS

Access Conciousness yani Bilince Erişim araçlarını duymuş ya da konuşmuş olsaydınız, diğer insanların tepkisini biliyor olabilirsiniz: “Bu ‘erişim’, tam olarak nedir?”

Çoğu zaman genellikle tanımlar ve  kelimeler karmaşa yaratır. Erişim çok şey sunar – henüz duymamış ve hala ne olduğunu bilmek isteyen birine erişimi nasıl açıklayabiliriz?

İşte “Bilince erişimin ne hakkında olduğunu” anlamaya ve bazı yanlış anlamaları açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabilecek bazı karşılaştırmalar.

Bir seçime sahip olmak, Access Consciousness’ın ilkelerinden biridir. Ve herkesin böyle bir seçeneği vardır.

Her türlü gücün kullanılması bu ilkeyi ihlal eder-ve aynı zamanda kendini yok eder. İlk olarak, insanlara özgür seçimlere sahip olduklarını öğretiyoruz; ve sonra onları bir şeyler yapmaya zorluyor muyuz? Asla!

Bilince Erişimin araçlarının çoğu, standart iş ve yaşam koçlarının zaten bildiği şeylerden çok değişik değildir- sadece biraz farklıdır.

İşte bazı örnekler:

Kaba olmayan ve herkese açık

Erişim yöntemi içinde, başka bir insanı değiştirmeye çalışmak ya da başka birine belli bir noktayı empoze etmek diğerine yapılan kabalık ve ya nezaketsizliktir. Herkesin kendi bakış açısına sahip olmasına ve özgürce ifade etmesine izin verilir. Access’in sağladığı bu alanda insanlara “nezaket” ile “diğerlerinin” görüşlerine saygılı olmak, böylece farklı bakış açılarının olduğunu bilmek öğretilir .

Diğer insanların kabul ettiği, başka bir kişiyi alıp kabul etmesi ve diğer kişiyi belirli bir görüş almaya zorlamadan olduğu gibi kabul etmeye istekli olmasıdır. Bilince Erişim içinde, başka bir insanı değiştirmeye çalışmak ya da başka birine bir görüş ve ya inanış empoze etmek, bu kişiye yapılmış bir nezaketsizlik örneğidir. Herkes kendi bakış açısına sahip olmaya hakkı vardır, bunu ifade etmeye de özgürdür. Herkes huzurlu bir şekilde kendi ilginç bakış açılarını ifade edebilir, böylelikle birbirine nezaket göstermiş olur. Diğer kişi asla, doğru ya da yanlış değildir. Sadece ilginç bakış açıları vardır ve bu tamamen normaldir.

Pragmatik ve zorlama içermeyen

Bilince Erişim, hayatınızı pragmatik bir şekilde nasıl yaşayacağınıza dair olasılıklarla dolu bir araçlar kutusudur. Ve pragmatik de burada anahtar kelimedir. Bu, yeni bir şeye inanmakla ilgili değil, her bireyin kendi bakış açısıyla ilgili olarak gerçekten neyin işe yaradığını bulmakla ilgilidir.

Access Consciousness’in kurucu ortağı Dr. Dain Heer tarafından yazılan uluslararası en çok satan kitaplardan biri “Kendin ol, Dünyanı değiştir!” bu erişimin çekirdeğidir, yani “Kendin ol!”.

Access Consciousness araçları, sizin için neyin işe yaradığını bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Erişimde, sizden başka kimsenin sizin için gerçekten neyin işe yaradığını bilmemesi çok önemlidir. Bu, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü hakkında değil, kendiniz hakkındaki bilginize odaklanan yöntemlerden biridir. İyi bir kolaylaştırıcı (Bilince erişim araçlarını kullanan biri) asla bir başkasına bakış açısını empoze etmeyecektir.

Pragmatik, tembellik açısından “kolay” veya “sadece kendimi önemsiyorum” açısından “egoist” anlamına gelmez; bir duruma bakmanın pragmatik yolu, Access Consciousness’in bir aracı olarak kullanıldığında çok farklı bir anlama sahiptir: insanların sorunları veya zor durumları kendileri için çalışacak şekilde, sorun veya zorluğun kolaylıkla çözüleceği şekilde çözmelerini sağlar.

Sorularla değişim

Access Consciousness diğer yöntemlerle karşılaştırılabilir. Örneğin, önemli bir unsuru soru sormaktır. Bunu bilişsel davranışçı terapi ile karşılaştırırsanız, çok benzer bir araç bulabilirsiniz: Sokratik diyalog.

Burada yine kişiye belirli bir zihniyet ve ya akıl verilmemesi gerekir, ancak sorularla yeni bakış açıları açılır. Access Consciousness, soruları kullanarak insanların günlük hayatlarında bunları kullanmayı öğrenmek için mümkün olduğu kadar eğlencenin farkına varmalarını talep eder. Bu, “yardım” için biriyle iletişime geçmek zorunda kalmadan herkes için yeni ve kolay bakış açıları açar – ve bu Access’in hedeflerinden biridir: kendiniz için seçim yapma özgürlüğü ve “yardıma ihtiyacınız olduğu yanlışını hissetmekten” ziyade, zevk aldığınız bir şekilde kendinize bakma yeteneğini açığa çıkarmak.

Diğer birçok yöntem, soruları bir araç olarak kullanır. Koçluk, örneğin, genellikle sistemik tedavide geliştirilen “dairesel sorgulama” yı kullanır. Ayrıca perspektif değişimi başlatmak için hizmet vermektedir. Burada hedefler, yeni düşünce süreçlerini tanıtmak, sistemin diğer üyeleriyle empati kurmak ve değişimi tetiklemektir. Bir şey açılıp değişene kadar bir daire içinde soru sormaya devam edersiniz.

Değişen düşünceler

Bilişsel davranışçı terapiye geri dönelim. Ayrıca bir ilkeye sahiptirler: düşünceleriniz dünyanızı tasarlar, bu da olumsuz düşüncelerin olumsuz duygular ve bakış açıları yaratacağı ve olumlu düşüncelerin daha olumlu bakış açılarına yol açacağı anlamına gelir. Erişim yöntemi daha basit ama benzer bir yaklaşım kullanır:

“Bakış açınız gerçekliğinizi yaratır”.

Ayrıca, bilişsel davranışçı terapi yeni, yararlı düşünceler tanıtır ve uygular. Access Consciousness, zihni yeni bakış açılarına ilham veren açık sorularla düşünceleri paylaşmayı amaçlamaktadır. Ancak her iki yöntem de benzer ilkelere dayanmaktadır.

ACCESS BARS ®

Bilince erişimin araç kutusundan başka bir araç, Access Bars’tır. Barlar, kafanın üzerinde 32 noktada bulunur.

Yumuşak dokunuşlarla, bu noktalara bastırdığınızda, belirli bir enerjiyi aktive eder, tıkanıklıkları serbest bırakır ve enerjinin akmasına izin verirsiniz. Bu hafifçe dokunulan noktalar derin bir rahatlama yaratır. Dinlenmiş bir zihin düşünmede daha iyidir! Ve dinlenmiş bir vücut günlük yaşamın zorluklarıyla daha iyi başa çıkabilir.

Access Consciousness nedir?

Daha çok kendini güçlendirme sanatı!

Bilince erişim tekerleği yeniden icat etmiyor. İnsanlığın uzun yıllardır bildiği şeyleri kullanır ve birleştirir. Herkesin, günlük yaşamını kapsayacak şekilde kullanabilmesi için bir yol bulmuştur. Kolay, eğlenceli, herkes için kullanılabilir … hatta sorunu olmayanlar için bile!

Yöntemler günlük kullanım için tasarlanmıştır ve dışarıdan yardım almadan uygulanabilir. Bu, insanları sınıflardan veya diğer yardımlardan bağımsız kılar.

Bu, insanlara kendilerine yardım etme fırsatı verir.

İnsanları kendilerine güvenmeye, onlar için neyin işe yaradığını en iyi bilme yeteneklerine güvenmeye eğitir. Access’te, buna güçlendirici diyoruz. Demek istediğimiz, herkesin günlük yaşamlarında bu araçları kullanıp kullanmadıkları ve nasıl kullandıkları da dahil olmak üzere kendilerinden sorumlu olmasıdır. Birisi bunu yapmak istemiyorsa, onları kullanmamakta özgürdür. Bu sadece bir seçim.

Belki de ACCESS araçlarını kullanmaya başlayan pek çok insanın bu kadar heyecanlı olmasının nedeni budur ve bunun hakkında konuştuklarında nereden başlayacaklarını bile bilmiyorlar. Ve belki de bu makale, birisi gelecekte size “bu garip ACCESS şeyleri, nedir? ” diye sorduğunda daha kolay olmanıza yardımcı olur.

ALTYAZI İÇİN AYARLARDAN TÜRKÇE DİLİNİ SEÇEBİLİRSİNİZ.
error: Content is protected !!